تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
Print چاپ مطلب
مراسم رونمایی و نقد و بررسی کتاب "مقدمه ای بر رویکردهای مدیریتی فراگرد معماری در دفاتر کوچک"
دوشنبه 21 بهمن 1392 - 12:36:28 |  اخبار نشر

مراسم رونمایی و نقد و بررسی کتاب "مقدمه ای بر رویکردهای مدیریتی فراگرد معماری در دفاتر کوچک" نوشته ی دکتر بهرام هوشیار یوسفی، چاپ شده در نشر فکر نو،دیروز 20 بهمن در سالن آمفی تئاتر موسسه همشهری برگزار شد.مراسم با تلاوت قرآن کریم و پس از آن با سخنرانی مجری شروع شد. ایشان در ابتدا به معرفی مؤلف کتاب و سخنرانان مراسم پرداختند و در ادامه در مورد کلّیت مراسم و خودِ کتاب توضیحاتی دادند. بعد از توضیحات ایشان جناب آقای دکتر باور سخنرانی خود را آغاز کردند. ایشان متولد 1321 در مسجدسلیمان هستند و دارای دکترای معماری در سیستم ایتالیایی از دانشکده معماری دانشگاه فلورانس می‌باشند. ایشان در ابتدای فرمایشاتشان سوابق کاری خود در ایتالیا را توضیح دادند و در ادامه به معضلات مدیریت معماری در ایران پرداختند و از اهمیت مبحث مدیریت در معماری با آوردن مثال‌های مختلف در سایر کشورها صحبت کردند ایشان همچنین به موضوع روانکاوی نیروی کار توسط مدیر مجموعه و وجود برنامه و هدف در انجام پروژه‌ها اشاره کردند.

 

پس از سخنرانی دکتر باور فیلمی از صحبت‌ها و توضیحات جناب آقای هوشیاریوسفی مؤلف کتاب پخش شد. در ابتدای این فیلم آقای هوشیاریوسفی به توضیح نام کتاب و کلمه‌ی «فراگرد» پرداختند. ایشان «فراگرد» را ترجمان کلمة (Design Process) دانستند و منظور از آن را ایجاد یک نوع خودآگاهی از ابتدا تا انتهای پروژه و شناخت مشکلات و بازخوردها معرفی کردند. ایشان همچنین توضیحاتی در مورد دفاتر کوچک معماری دادند و آن را دفتری با 3 الی 15 معمار معرفی کردند و به اهمیت مدیریت در همه‌ی زمینه‌ها در این دفاتر کوچک پرداختند.

بعد از پخش فیلم، آقای دکتر قربانی‌پور شروع به سخنرانی فرمودند. ایشان که دارای دکترای شهرسازی می‌باشند در صحبت‌های خود فرمودند: چاپ این اثر، اتفاق خیلی مهمی در زمینه معماری ایران است. زیرا در دفاتر معماری ایران نبودِ (Business Plan) یا (پروسه‌ی ابتدا تا انتهای کار) کاملاً مشهود است و اصل مدیریت در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد. ایشان همچنین به آفت‌های نبود این مدیریت پرداختند و نبود ساختار سازمانی و بی‌انگیزگی افراد را از آفت‌های آن برشمردند.

توسعه‌ی کیفی دفاتر، وجود (Business Model)، نظام مدیریت خلّاقیت، ایجاد ظرفیت برای توسعه و لزوم داشتن استانداردهای جهانی را از موارد لازم برای این دفاتر دانستند.

بعد از دکتر قربانی‌پور، جناب آقای دکتر زرین‌پناه شروع به سخنرانی فرمودند. دکتر زرین‌پناه دارای دکترای معماری از دانشگاه فنی وین هستند و مقالات ایشان در نشریات بین‌المللی معماری به چاپ رسیده است. ایشان در سخنرانی خود به توضیح یکی از مقالات خود به نام «چرا معماران می‌نویسند» مرتبط با موضوع نشست و اهمیت نوشتن از معماری پرداختند.

دکتر زرین‌پناه با آوردن مثال‌هایی از استادان برجسته‌ی تاریخ معماری به بیان این موضوع پرداختند که بسیاری از معماران تاریخ جهان صرفاً طراح و سازنده‌ی بنا نبوده‌اند بلکه در کنار آن و یا حتی فقط، می‌نوشتند. ایشان همچنین به اهمیت ایده در معماری اشاره کردند.

بعد از سخنرانی ایشان، جناب آقای هوشیار یوسفی، مؤلف کتاب شروع به صحبت فرمودند. ایشان که عضو اتحادیه معماران سوئد هستند در صحبت‌هایشان به تشریح سرفصل‌های کتاب اعم از مدل‌های کسب و کار دفاتر طراحی، عوامل بی‌انگیزگی معماران در دفاتر طراحی، نمونه‌ی سامانه کامل یک دفتر معماری کوچک، روال‌سازی فعالیت‌های روزمره و ... پرداختند و با توضیح و مثال چند سرفصل مهم، کتاب را تشریح فرمودند. در ادامه نیز سؤالات حضار جلسه مطرح شد و جناب آقای هوشیار یوسفی به تک‌تک آنها پاسخ دادند.

در خاتمه‌ی جلسه، آقایان باور، زرین‌پناه و قربانی‌پور به اختصار صحبت‌هایی را ایراد فرمودند و مراسم با اهدای لوح تقدیر از طرف انتشارات همشهری به نویسندة کتاب و سخنرانان جلسه به پایان رسید.

گفتنی است این مراسم توسط انتشارات همشهری و به همت خانم مهندس حسنا پور هاشمی برگزار گردید.

مطالب تخصصی و جامع در مورد این کتاب و جلسه ی رونمایی را می توانید در شماره ی بعدی مجله ی"معماری همشهری" بخوانید.

 

علی اذکاری – روابط عمومی انتشارات همشهری

 


کلیه حقوق مادی و معنوی این مطلب متعلق به موسسه همشهری است.
منبع: انتشارات همشهری
چاپ شده در تاریخ سه شنبه 27 آذر 1397 - 20:40:11 از آدرس: