قصه‌های خیلی مهم آدم‌های خیلی معمولی/ قصه‌هایی که ضدزنگ خورده‌اند

قصه‌های خیلی مهم آدم‌های خیلی معمولی/ قصه‌هایی که ضدزنگ خورده‌اند

بررسی کتاب  - قصه‌های هزاوه مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه کوتاه این نویسنده است که در روستای هزاوه اتفاق می‌افتد. این قصه‌ها شخصیت‌های متفاوتی دارند، شخصیت‌هایی روستایی و ساده دل. اتفاق‌های قصه‌ها هم ساده است اما در عین حال پر نکته و تکان دهنده...

قصه‌های خیلی مهم آدم‌های خیلی معمولی/ قصه‌هایی که ضدزنگ خورده‌اند

آدم‌هایی چون احمدشاه، ناصرالدین شاه و امیرکبیر هم پایشان به قصه‌های هزاوه باز می‌شود اما مهم بودن آنها این بار به خاطر اظهار نظرهای همان آدم معمولی‌ها و برداشت و تصویر آنها است از مهم بودن آنها.

 

قصه‌های هزاوه قصه‌های متفاوت رضا مهدوی هزاوه درباره زادگاهش روستای هزاوه است. خودش پیش از شروع قصه‌ها، هزاوه را معرفی کرده است؛ روستایی سرسبز و تاریخی در 18 کیلومتری غرب اراک که قدمتش به قرن پنجم هجری می‌رسد و زادگاه بزرگانی چون امیرکبیر، میرزا بزرگ قائم مقام و میرزا ابوالقاسم قائم مقام است.

**قصه‌هایی تاثیر گذار از آدم‌های خیلی معمولی

قصه‌های هزاوه مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه کوتاه این نویسنده است که در روستای هزاوه اتفاق می‌افتد. این قصه‌ها شخصیت‌های متفاوتی دارند، شخصیت‌هایی روستایی و ساده دل. اتفاق‌های قصه‌ها هم ساده است اما در عین حال پر نکته و تکان دهنده. مهدوی هزاوه در داستان‌های کوتاهش با جمله‌های کوتاه و عبارت‌های ساده چنان روایت‌های تاثیر گذاری از آدم‌ها و آنچه که در اطرافشان می‌گذرد، ارائه می‌دهد که انگار نویسنده پنجره‌ای به روی خواننده‌اش باز کرده تا دنیای اطرافش را متفاوت‌تر از آنچه که قبلا می‌دید، ببینید و این نکته‌ای است که اتفاقا محمد صالح علاء نیز درباره داستان‌های مهدوی هزاوه به آن اشاره کرده است. او در این باره نوشته است:

ما از دوستان یکدیگریم. ایشان را پیوسته در میان شور زندگی و وقاری خردمندانه در رفت و آمد دیده‌ام. یکی از ویژگی‌های کار آقای مهدوی هزاوه، آفریدن مفاهیم نو و شاعرانه از کلمه‌های معمولی است.

چندین سال پیش که در روستا زندگی می‌کردم، چند روزی را مهمان من بود. در یکی از شب‌های مهتاب با هم به ایوان رفتیم و ماه را تماشا کردیم. بعدا داستانی از ایشان خواندم که ماه آن شب را با چنان قلم سحر آمیزی نویسانده بود که لج من را در آوردند که چگونه ایشان توانسته‌اند ماه مهتابی خانه ما را زیباتر از من میزبان ببینند.

**چیره دستی آقای نویسنده و سمت دیگر کلمات

مهدوی کلمه‌ها را در عبارت‌های داستانش برای زایش معانی نو باردار می‌کند و مهارت دارد سمت تاریک کلمه را به ما بنمایاند. کلمات را به گونه‌ای کنار هم می‌چیند تا از زنگ زدگی ادبی آنها جلوگیری شود.

وجه دیگر این قصه‌ها این است که درباره آدم‌های خیلی معمولی است که در هزاوه زندگی می‌کنند اما همین آدم‌های معمولی در نسبت با بقیه و اتفاق‌ها آن قدر مهم می‌شوند که مهدوی هزاوه هر یک از داستان‌هایش را به نام آنها بگذارد. آدم‌هایی مثل علی اصغر، طلعت، مشهدی ولی الله،‌ فرج، عادل، حمیده ، مصطفی، محمد، مش مرضیه، حبیبه، کامیار، عالیه، گل بهار، غلام عباس و خیلی‌های دیگر که همه در تشکیل قصه‌های هزاوه نقش داشته‌اند. البته آدم‌های مهمی چون احمدشاه، ناصرالدین شاه و امیرکبیر هم پایشان به قصه‌های هزاوه باز می‌شود اما مهم بودن آنها این بار به خاطر اظهار نظرهای همان آدم معمولی‌ها و برداشت و تصویر آنها است از مهم بودن آنها.

این مردم همان طور که هستند در قصه حضور دارند با همان قصه‌ها و اتفاق‌های معمولی زندگیشان، از تولد گرفته تا مرگ و ازدواج و بقیه اتفاق‌هایی که در زندگی آنها می‌افتد اما نوع روایت نویسنده و کنار هم قرار دادن اتفاق های متفاوت به نحو هنرمندانه، باعث درخشش و زیبایی این اتفاق‌ها می‌شود.

نکته دیگر در قصه‌های هزاوه علاوه بر ملموس بودن آدم‌ها و اتفاق‌ها، زنده کردن نوستالژی زندگی‌های ساده روستا از یک سو و پرداختن به موضوع مهمی چون 8 سال دفاع مقدس است که همه مردم این کشور به نحوی از آن متاثر شدند و زندگیشان با آن درگیر بود.

**کتابی که باید دوبار بخوانید و آن هم با صدای بلند

هزاوه در هر یک از قصه‌هایش ممکن است در یک یا چند کلمه به جنگ و تبعات آن اشاره کند، اما همان یک کلمه در نسبتی که با کل داستان دارد، آن را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و ماجرا را از یک روایت معمولی از ماجرایی در یک روستای کوچک به روایتی بزرگ از اتفاقی 8 ساله در این کشور بدل می‌کند که تا دورترین و کوچک‌ترین نقاط این آب و خاک سرک کشیده و همه و همه زندگیشان دست خوش تغییرات آن شده است.

«قصه‌های هزاوه» اولین کتابی است که از رضا مهدوی هزاره منتشر می‌شد اما او مدرس دانشگاه است داستان نویسی و کار مطبوعاتی را مدت‌ها است که با جدیت دنبال می‌کند. مهدوی هزاوه در کارگاه‌ها داستان‌نویسی‌اش چگونه نوشتن را می‌آموزد و اولین کتابش که اتفاقا کتابی نو با صدایی متفاوت در عرصه داستان نویسی کوتاه کشورمان است، نشان می‌دهد هزاوه حرف‌های جدی برای گفتن دارد و به قول محمد صالح اعلاء باید کتاب‌های او را دوبار خواند و البته بار دوم را با صدای بلند تا دیگران هم بشنوند. او نویسنده‌ای است که می‌نویسد تا سرزمینش زنده و پرشور زندگی را ادامه دهد.

انتشارات همشهری این کتاب را در 128 صفحه با قیمت 4500 تومان منتشر کرده است.

خبرگزاری فارس - مهناز سعیدحسینی

کد مطلب: 16448
زمان انتشار: سه شنبه 29 مرداد 1392 - 13:32:22
نظرات [1 ]
بدون نام چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 08:54:30
بي شك استاد مهدوي هزاوه يكي از خوش ذوق ترين و شخصيت سازترين نويسنده اي است كه با وجود خلق شخصيت هاي متفاوت در داستان انسان را به زمان قديم و جديد مي برد.... اميدوارم از ايشون بازهم كتابهاي ديگر رو از اين انتشارات شاهد باشيم...
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

Designed and Developed by DORHOST

استفاده از کلیه مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.